מה צריך לבדוק לפני שקונים עסק קיים - The Puzzle
מה צריך לבדוק לפני שקונים עסק קיים

מה צריך לבדוק לפני שקונים עסק קיים

אנשים רבים מעוניינים לקנות עסק קיים אך אינם יודעים כיצד להתחיל את התהליך, ומה לבדוק לפני קניית העסק. במאמר הבא נסביר לכם על כל מה שצריך לבדוק לפני שקונים עסק קיים.

אך לפני ההסבר המפורט, חשוב לדעת שלרכישת עסק קיים קיימים יתרונות וחסרונות. היתרון הינו קניית עסק קיים ומסודר ללא תהליכי הקמה מפרכים, והחיסרון הינו חוסר הוודאות לגבי התנהלות העסק אל מול גורמים שונים (בנקים, ספקים, חובות ועוד) בליווי חוסר וודאות לגבי התנהלות העסק ביום יום (עובדים, לקוחות, מתחרים ועוד).

לכן, חשוב לבצע בדיקת נאתות שמעידה על אופי העסק ובודקת אותו בכמה אופנים ותחומים, כגון: פיננסית, ניהול העסק, והמצב המשפטי שלו.

מה צריך לבדוק לפני שקונים עסק קיים

מה בודקות בדירות הנאתות?

בדיקה זאת מכילה כמה היבטים חשובים:

תלות בבעלים הקודמים – חשוב לדעת עד כמה הצלחת העסק תלויה בבעליו הקודמים. בדקו האם הוא מתקיים רק בזכות הבעלים? מה יכול לקרות שהבעלים כבר לא יהיה? האם הלקוחות יעזבו? האם הקשרים עם הספקים והעובדים יעלו על שרטון עם עזיבת הבעלים? עניין זה הינו חשוב לבדיקה.

מחזור עסקי – לפני רכישת עסק חשוב לבדוק את המחזורים העסקיים שלו. את הבדיקה עושים על סמך מחזורים בשנים האחרונות, ויש לבדוק מתי הן התקופות החלשות של העסק ומתי ישנן תקופות חזקות.

בדיקת מתחרים – לפני רכישת עסק חשוב לבדוק מיהם המתחרים של העסק, עד כמה הם משפיעים על קיומו והיכן הם נמצאים.

בדיקת ספקים – חשוב לדעת מיהם הספקים של העסק. בדקו מהם היחסים בין העסק לספקים ועד כמה הם נאמנים לעסק. מלבד זאת, חשוב לבדוק כיצד משפיעים הספקים על קיומו ועל איכותו של העסק. עוד כדאי לדעת על ידי פגישה עם הספקים, כיצד הם ינהגו לאחר עזיבת בעל העסק המקורי.

בדיקה משפטית – לפני רכישה או מכירה גדולה, חשוב להיעזר בעורך דין המתמחה בקניית עסקים. עורך הדין יבדוק את כל הקשור לעסק בהיבט המשפטי: תביעות שיש כנגד העסק, חובות, חוזה שכירות, התחייבויות , חוזים עם עובדים, תביעות עתידיות ועוד. אם ישנן המון תסבוכות משפטיות, נסו לבדוק כיצד ניתן לפתור אותן.

בדיקה חשבונאית – בדיקת מצב חשבון העסק והדוחות הפיננסיים נעשית על ידי רואה חשבון. שכרו רואה חשבון, או השתמשו בשירותים חד פעמיים ששל רואה חשבון לצורך הרכישה. רואה החשבון יבצע בדיקה מקיפה בנוגע לעסק ברשויות המס, מול הבנקים, ומול הספקים. חשוב לדעת מהו המצב הכספי של העסק, ומה מצב האשראי שלו לפני הרכישה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *