ניקוי וירוסים - The Puzzle
חשבונית דיגיטלית

ניקוי וירוסים

 

חדשות לבקרים אנחנו קוראים ושומעים בתקשורת כיצד וירוסים שונים יכולים להשפיע על פעילות המחשב שלנו, לשבש את עבודתו ולגרום לנו נזקים קשים. זו הסיבה שעלינו להימנע מפעולות מסוימות ולהשתמש באמצעים שונים לניקוי וירוסים.

לפני שנסביר מה הפעולות הנדרשות בשביל להימנע מוירוסים וכיצד מנקים אותם, נסביר בקצרה מה אלה וירוסים במחשב, כיצד הם מגיעים אלינו ומה הם בעצם יוצרים במחשב שלנו. לפני כן רק נציין, וירוסים הם לא תופעה חדשה, מדובר בתופעה שקיימת עוד מלפני עידן האינטרנט הציבורי, אך אין ספק שמאז הופעתו, הבעיה התרחבה באופן מהותי.

וירוס במחשב הוא למעשה גורם זר שמשפיע על פעילות המחשב שלנו. זה יכול להיות גורם שמושתל בתוך המחשב מרחוק, זה יכול להיות גורם שמושתל דרך תוכנות שנמצאות על המחשב או אתרים שנכנסנו אליהם במהלך הזמן. אותו גורם זר משפיע הרבה פעמים לא רק על המחשב אלא מעבר לכך, בדוגמאות הקיצוניות אנחנו יודעים היום שוירוסים במחשב יכולים להשפיע על רשתות חשמל, תקשורת, ואפילו על מערכות נשק.

הוירוסים נכנסים אלינו כאמור דרך גורמים חיצונים, בין אם מדובר בארגונים שמעוניינים למשוך מידע מהמחשב שלנו, ארגונים שרוצים לגרום נזק או לרגל אחרינו. צריך לומר, במקרים רבים הוירוסים לא בהכרח עושים דבר מלבד לשנות מבנה של קבצים או אופי פעילותם של רכיבים במחשב. כמו שציינו, במקרים קיצונים, למשל במקרים שמדינות מעורבות בכך, הרי שוירוסים נועדו להשתיק או לשבש מערכות וכן בשביל לרגל אחרי מדינות אחרות.

כיצד נמנעים מוירוסיםcyber-2120014__3401

מתוך מה שציינו אפשר להבין מדוע וירוסים זה דבר מסוכן למחשב שחייבים לטפל בו ובהקדם. יש לכך שתי דרכים. הראשונה, עלינו להקפיד להשתמש באנטי וירוס מעודכן. מדובר בתוכנה שמתעדכנת כמעט על בסיס יומיומי, ומספקת לנו כלים כיצד להתגונן מפני וירוסים וכן מפני תוכנות שמטרתן להיכנס אל המחשב שלנו ולשאוב ממנו מידע (רוגלות).

חשוב לומר, לא מספיק להתקין תוכנה שכזו ולעדכן אותה (בדרך כלל הן מתעדכנות בעצמן), אלא רצוי לקבוע סריקה אוטומטית לניקוי וירוסים בכל שבוע. כך אם התוכנה מפספסת בהליך רגיל של ניקוי, היא מנקה את המחשב תוך כדי סריקה.

הדרך השנייה היא לנסות ולהימנע מכניסה לאתרי אינטרנט לא מוכרים וכן לא להוריד תוכנות, סרטים או אלמנטים אחרים ממקורות לא ידועים. הרבה פעמים בחסות אותם אתרים ואותם תוכנות שאנחנו נוהגים להוריד, נכנסים למחשב שלנו וירוסים מסוגים שונים. אותם וירוסים מיועדים לקחת מידע מהמחשב שלנו ללא רשות.

במידה והמחשב שלנו מתמודד עם וירוס מסוים, רצוי לקחת אותו לטכנאי מחשבים שידע כיצד להתמודד עם המצב, לעיתים הוא ייאלץ לפרמט אותו ולהתקין הכל מחשב. הוא יעשה זאת אחרי שהוא ינקה המחשב מוירוסים ויריץ בדיקות שיבחנו את מצבו שוב. התהליך יכול לקחת מספר שעות עד שהוא יושלם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *